„Pet grooming” to z języka angielskiego pielęgnacja zwierząt domowych. Groomer to – mówiąc potocznie – psi fryzjer, choć groomer wykonuje znacznie więcej czynności niż przeciętny fryzjer. Groomer kąpie i pielęgnuje całe zwierzę, również te trudno dostępne i kłopotliwe miejsca, a nie tylko głowę. W salonie groomerskim Świat Zwierząt pielęgnujemy nie tylko psy, lecz również koty, a czasem i inne zwierzęta domowe.
Każdy właściciel psa chce jak najlepiej dbać o swojego ulubieńca. Dzięki wizycie w salonie groomerskim zapewnicie mu Państwo kompleksowy zestaw usług pielęgnacyjnych oraz dobór kosmetyków i odżywek odpowiednich do rasy, sierści, kondycji i stanu zdrowia zwierzęcia. Należy pamiętać, że skóra psów i kotów ma inny odczyn niż u ludzi, stąd nie należy kąpać zwierząt za pomocą szamponów lub innych środków przeznaczonych dla człowieka. Poza tym, nawet jeżeli zwykle kąpiecie swojego psa w domu, od czasu do czasu można mu zafundować trochę luksusu. Przy okazji groomer udzieli Państwu porad odnośnie pielęgnacji waszego zwierzaka.
Spróbuj…
Częstotliwość kąpieli zależy od rasy psa i rodzaju sierści – psy niskie, z długim włosiem wymagają częstszych kąpieli, niż psy z krótkimi włosami. Oczywiście, krótkowłosy, wysoki pies aktywnie biegający po mokrej, błotnistej łące również będzie wymagał kąpieli. Kąpiele psa można zacząć od 10 tygodnia życia. Psa od młodości należy przyzwyczajać i uczyć zachowania w kąpieli, zapewniając mu oczywiście do tego odpowiednie i w miarę bezstresowe warunki. Małe psy można kąpać nawet raz w tygodniu, szczególnie jeśli aktywnie przebywają na dworze i łatwo się brudzą. Średnie i duże psy można kąpać raz na 1-2 miesiące, w zależności od długości włosa i ich aktywności. Każdego psa należy wykąpać, jeśli ubrudzi się jakąś nieprzyjemną zapachowo lub niebezpieczną substancją. Nie należy kąpać psów bezpośrednio po szczepieniach (należy zachować odstęp ok. 10 dni) i w niektórych stanach chorobowych. W przypadku chorób skóry i alergii skórnych należy rozważyć możliwość zastosowania odpowiednich kąpieli leczniczych, odżywek i preparatów w konsultacji z weterynarzem.
Większość kotów potrafi samodzielnie zadbać o swoje futro, spędzając na tym zadaniu wiele godzin. Zdarza się jednak, że nawet najczystszy kociak ubrudzi się tak, że bez kąpieli się nie obędzie. Należy pamiętać, że podczas samodzielnej pielęgnacji kot zlizuje i połyka wszystkie substancje znajdujące się na sierści, a także nadmiar wypadających włosów. Jeśli więc nasz kot ubrudzi się jakąś niebezpieczną substancją lub intensywnie linieje, trzeba go wykąpać. Ponieważ kąpiel jest znacznie bardziej stresująca dla kota, niż psa i zwykle dość ryzykowna dla jego właściciela ze względu na możliwość podrapania lub pogryzienia, warto oddać zwierzaka w ręce specjalisty. Bezwłose koty wymagają regularnych kąpieli lub przecierania na mokro. Także rasowe koty kąpie się przed wystawami, by lepiej się prezentowały. Proszę pamiętać, że koty kąpiemy wyłącznie za pomocą dedykowanych, specjalnych szamponów dla kotów, przeznaczonych do kąpieli na sucho lub mokro.
Po pierwsze, kiedy jego sierść jest zabrudzona lub nadmiernie przetłuszczona, co łatwo sprawdzić manualnie – jeżeli po pogłaskaniu psa mamy wrażenie, że nasze ręce są brudne, pies wymaga kąpieli. Po drugie, w okresie linienia, czyli intensywnej wymiany i zrzucania włosia. Każdy pies wymienia okrywę dwa razy do roku, potocznie mówiąc – na zimę i na wiosnę, choć u psów przebywających w pomieszczeniach o wyższej temperaturze proces ten może przebiegać z pewnymi zakłóceniami. W czasie linienia warto psa wspomóc w tym procesie kąpielą i intensywnym, częstym rozczesywaniem, szczególnie u psów szorstkowłosych oraz psów z długą sierścią. Kąpiel i nawet kilkukrotne w ciągu dnia wyczesanie pomoże psu pozbyć się starego włosia i ułatwi wzrost nowej okrywy. A po jej wymianie warto przyprowadzić pieska na strzyżenie… do Świata Zwierząt!
Część właścicieli sądzi, że pielęgnacji i strzyżenia wymagają tylko zwierzęta wystawowe. Nic bardziej mylnego! Wiele ras psów i niektóre rasy kotów potrzebują regularnego strzyżenia w celach higienicznych, utrzymania komfortu życia, lub nawet zachowania dobrego zdrowia. Psy szorstkowłose i psy z jedwabistym włosem wymagają regularnego trymowania sierści, które ułatwia im pozbycie się starego, martwego włosia i porost nowych włosów. Psy o gęstej, długiej sierści mają tendencję do jej silnego zabrudzenia i powstawania kołtunów, a regularna kąpiel i strzyżenie zapobiega temu zjawisku i pozwala utrzymać sierść w dobrej kondycji. Z kolei niektóre psy wymagają przystrzygania okolic oczu i uszu, ogona i spodów łap. Dzięki temu miejsca te łatwiej utrzymać w odpowiedniej czystości i zapobiegać częstym stanom zapalnym i zmianom chorobowym tych miejsc. Dlatego wszystkim psom szorstkowłosym i psom ze średnim i długim włosiem zalecane jest regularne strzyżenie przynajmniej raz na kwartał. Zapewni ono Waszemu pupilowi nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim pozwoli utrzymać zwierzę w dobrym zdrowiu i higienie.
Od tego właśnie jest groomer! Oprócz ścisłych wskazówek wystawowych, dla każdej rasy opracowano odpowiednie warianty fryzur, zapewniające pupilowi estetyczny wygląd, a także pozwalające na utrzymanie sierści we właściwej kondycji. W salonie groomerskim Świat Zwierząt doradzimy Państwu, jaką fryzurę wybrać – czy bardziej elegancką, choć zapewne też bardziej pracochłonną i wymagającą częstszych wizyt w salonie, czy bardziej praktyczną, którą w większym stopniu można będzie pielęgnować samodzielnie w warunkach domowych. Regularne i fachowe strzyżenie swojego pupila pozwoli Państwu zarówno utrzymać zwierzę we właściwym stanie higieniczno-zdrowotnym, jak i ułatwi zachowanie porządku w domu dzięki zmniejszeniu ilości zrzucanego włosia i zabrudzeń przynoszonych na sierści ze spacerów.
Absolutnie nie! Ze względu na okrywę włosową i cieńszą warstwę zrogowaciałego naskórka, skóra psa i kota jest znacznie bardziej delikatna, niż skóra człowieka. Ma też inne pH, czyli odczyn kwasowo-zasadowy i kosmetyki przeznaczone dla ludzi mogą ten odczyn zaburzyć. Do tego skóra i włosy psa lub kota pokryte są naturalnym łojem, pełniącym funkcję ochronną, a szampony dla ludzi go zmywają. Do kąpieli zwierząt należy stosować przeznaczone dla nich kosmetyki, odpowiednio dobrane pod względem rodzaju, długości i koloru sierści. W naszym salonie stosujemy wyłącznie kosmetyki dla zwierząt najwyższej jakości, pomożemy też Państwu dobrać właściwe szampony i środki do pielęgnacji domowej zwierząt.
Strzyżenie higieniczne polega na przystrzyżeniu, czyli skróceniu włosów w okolicy oczu, uszu, pyska, podbrzusza, pod ogonem i na spodach łap. Wykonuje je się u ras z gęstym i długim lub średnim włosiem, a także u niektórych ras szorstkowłosych, u których sierść ma tendencje do sklejania się i tworzenia kołtunów. Strzyżenie higieniczne można także wykonywać u innych ras w okolicy ran lub miejsc na skórze zmienionych chorobowo lub z powodu alergii, w przypadku zakażeń ropnych lub innych przyczyn powodujących problemy z utrzymaniem czystości we wrażliwych okolicach.
Psy i koty przebywające regularnie i długo na dworze zwykle ścierają sobie pazury podczas codziennej aktywności i nie wymagają przycinania pazurów. Należy także pamiętać, że u kota pazury są naturalnym narzędziem obrony lub ucieczki np. na drzewo i nie należy ich niepotrzebnie skracać u kotów przebywających na zewnątrz. Jeżeli jednak Wasz pupil przebywa głównie w domu i jego pazury urosną zbyt długie, wówczas w niebezpieczeństwie są meble, podłogi, a często i sami właściciele. U psów przerośnięte pazury mogą także powodować bolesne uszkodzenia poduszek na łapach lub nawet trudno gojące się rany. W takich przypadkach psie lub kocie pazurki należy regularnie skracać, zapewniając zwierzęciu komfort i bezpieczeństwo. Groomer w salonie Świat Zwierząt fachowo, bezboleśnie i zwykle bezstresowo przytnie pazury pupilowi za pomocą ostrych, profesjonalnych narzędzi.
Psy robią tak z różnych przyczyn. U niektórych to atawizm z czasów polowań, kiedy w ten sposób psy maskowały swój zapach przed podejściem zwierzyny, u innych to sposób na pozbycie się pasożytniczych insektów, np. pcheł. Części psów zdarza się to po kąpieli, jeżeli w jej wyniku stracą ochronną pokrywę łojową sierści i skóry lub nie odpowiada im własny zapach, szczególnie po zastosowaniu niewłaściwych kosmetyków. Są też takie psy, które… po prostu to lubią. Co zrobić w takiej sytuacji, szczególnie, jeśli się powtarza? Psa, który wytarzał się w jakiejś brzydko pachnącej substancji lub padlinie koniecznie trzeba wykąpać. Oczywiście, należy to zrobić z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków przeznaczonych dla psów, które zapewnią właściwą kondycję skóry i sierści po kąpieli. Po kąpieli należy psa dokładnie wyczesać, pozbywając się martwych, słabych i wiotkich włosów. Zarówno przed kąpielą, jak i po niej należy dokładnie zbadać sierść i skórę psa, czy nie widać w nich jakichś zmian chorobowych lub alergicznych, objawów pasożytów, itp. W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeżeli u Państwa psa występuje ten problem, zapraszamy do salonu groomerskiego Świat Zwierząt – postaramy się zdiagnozować przyczynę, udzielić odpowiednich porad i – na Państwa życzenie – podejmiemy się pielęgnacji zwierzęcia, mającej na celu eliminację takiego zachowania.
Trymowanie sierści to usuwanie martwych, zwiotczałych włosów, co ma na celu poprawienie wentylacji skóry, utrzymanie sierści w odpowiedniej kondycji higienicznej i umożliwienie wzrostu nowego, zdrowego owłosienia. Techniczne rzecz biorąc, część włosa wystająca ponad skórę zwierzęcia jest martwa, jednak włos uważa się za „żywy”, kiedy żywa jest tzw. cebulka włosa, z której on wyrasta. Po pewnym okresie wzrostu włosa cebulka naturalnie obumiera i taki włos „martwy” powinien wraz z jej pozostałościami wypaść, robiąc miejsce na porost nowego włosia. Niestety, u psów szorstkowłosych i niektórych ras długowłosych z delikatnymi, jedwabistym włosiem, martwe włosy pozostają w skórze, utrudniając wzrost nowej sierści i powodując, że cała okrywa jest zmierzwiona i niechlujna.
Trymowanie sierści polega na delikatnym usuwaniu dłuższych, martwych włosów tak, by pozostawić nienaruszone nowe włosy żywe. Trymowanie przeprowadza się samymi palcami lub z wykorzystaniem specjalnych, tępych narzędzi – gumowych nakładek na palce lub odpowiednich nożyków. Ważne jest to, by trymowanie przeprowadzać zawsze w kierunku „z włosem”, wzdłuż naturalnego kierunku jego wzrostu i w taki sposób, by martwy włos usunąć w całości, nie urywając go lub nie ucinając w połowie. Właściwie przeprowadzone trymowanie sierści jest bezbolesne, a jego efekty są zaskakujące – u psów szorstkowłosych pokrywa włosa jest jednolita, gładko przylegająca do ciała, u psów długowłosych wszystkie włosy mają zbliżoną długość i barwę, do tego w naturalny i swobodny sposób układają się wzdłuż sylwetki. Przed zabiegiem trymowania nie należy psa kąpać przez okres co najmniej 1-2 tygodni, aby martwe włosy były wyraźnie twardsze i sztywniejsze od włosów żywych, co ułatwia ich usunięcie. Po trymowaniu warto zafundować pupilowi kąpiel z odżywką, która odpowiednio natłuści włosy i skórę.
Przyczyny nieprzyjemnego zapachy z psiego pyska mogą być różnorodne – od niewłaściwej diety, przez różnorodne stany chorobowe, do stanu zapalnego napletka lub okolicy około odbytowej i przenoszenie bakterii i chorobowo zmienionego śluzu z tych miejsc podczas ich wylizywania przez psa. Jeżeli przykry zapach z mordki naszego pupila utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, warto zasięgnąć porady weterynarza. Także w salonie groomerskim Świat Zwierząt możemy przeprowadzić konsultację i zalecić Państwu odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne lub wskażemy konieczność zasięgnięcia porady u lekarza weterynarii.
Kleszcze i pchły są zmorą naszych kotów i psów, szczególnie tych przebywających lub biegających swobodnie na dworze i mających kontakt z innymi zwierzętami. Jeżeli znajdziecie Państwo kleszcza u swojego pupila, należy go niezwłocznie usunąć. Nie należy czekać, aż nakarmi się krwią, urośnie i sam odpadnie, gdyż im dłużej kleszcz przebywa na ciele zwierzęcia, tym większe ryzyko zarażenia różnymi chorobami wirusowymi, bakteryjnymi lub pasożytniczymi przenoszonymi przez te pajęczaki. Kleszcza najlepiej usunąć tępą pęsetą, chwytając pasożyta za nasadę głowy tuż przy skórze zwierzęcia i wyciągając go w kierunku prostopadłym do skóry zdecydowanym, szybkim ruchem. Nie należy próbować kręcić ciałem kleszcza lub robić to powoli, niezdecydowanie, gdyż zwiększamy wtedy ryzyko oderwania odwłoka od głowotułowia, które pozostanie w ciele naszego pupila i może spowodować stan zapalny i zakażenie. Jeżeli jednak tak się stanie, nie należy rozgrzebywać lub nacinać rany, gdyż spowoduje to tylko niepotrzebny ból i cierpienie zwierzęcia. Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować ranę ogólnie dostępnymi środkami, takimi jak woda utleniona. W miejscu usunięcia przez kilka dni może utrzymywać się mały strupek – jest to normalne, jeżeli okolice rany nie są zaczerwienione lub nie sączy się z niej wydzielina, nie należy się martwić. Jeśli obawiacie się Państwo samodzielnie usunąć kleszcza w warunkach domowych, zabieg ten wykonamy w naszym salonie groomerskim.
Obecność pcheł najłatwiej zauważyć dzięki częstemu drapaniu się psa lub kota w różnych miejscach ciała (choć przyczyny świądu i drapania mogą być bardzo różne) oraz obecności w sierści oraz na skórze odchodów pcheł w postaci drobnych, czarnych kropek. W przypadku nasilonej lub przedłużającej się inwazji pasożytów można gołym okiem zauważyć same insekty, a także podrażnioną skórę w postaci drobnych, czerwonych śladów po ukąszeniach. Pchły usuwa się za pomocą specjalistycznych preparatów leczniczych stosowanych przed, w trakcie lub po kąpieli zwierzęcia. Po kilku lub kilkunastu dniach ocenia się skuteczność terapii i w razie potrzeby powtarza się ją. W naszym salonie groomerskim doradzimy Państwu, jakich preparatów użyć w celu pozbycia się pcheł u Waszego pupila i na Państwa życzenie możemy przeprowadzić zabieg usuwania pcheł.
Przypisywana Hipokratesowi sentencja „lepiej zapobiegać niż leczyć” odnosi się także do naszych zwierzaków. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów oraz akcesoriów, takich jak specjalne opaski lub obroże, które mają na celu zapobieganiu kleszczom i pchłom. Są one całkowicie bezpieczne dla ssaków, ich działanie polega zwykle na zapachowym odstraszaniu pasożytów. W salonie groomerskim Świat Zwierząt pomożemy Państwu dobrać odpowiednią metodę profilaktyki przeciw pchłom i kleszczom, możecie Państwo także zaopatrzyć się na miejscu w różnorodne preparaty i akcesoria służące temu celowi.
W przypadku jakichkolwiek stanów chorobowych występujących u Państwa zwierząt, objawiających się zmianami skórnymi, stanami zapalnymi, ranami, łysieniem lub nieprawidłowym wyglądem sierści zalecamy wizytę u weterynarza i zasięgnięcie porady specjalisty. Jeżeli będzie to konieczne, lekarz weterynarii podejmie odpowiednie leczenie i udzieli niezbędnej pomocy Waszemu zwierzakowi. Salon groomerski nie zastąpi porady lekarskiej. Czasem lekarz zaleci zabiegi pielęgnacyjne, które przyniosą ulgę, mogą przyspieszyć ustępowanie zmian chorobowych lub przywrócą właściwą kondycję skóry i sierści zwierzęcia w trakcie lub po zakończeniu terapii. W takich przypadkach, po zasięgnięciu konsultacji lekarza weterynarii, chętnie pomożemy Państwu w zabiegach pielęgnacyjnych Waszego pupila. Zapraszamy do Świata Zwierząt!